Flaş gelişme: BioNTech / Pfizer aşısının etkinlik oranı değişti!

2022.09.16

Avrupa Komisyonu, 3 Milyar Euro'yu Avrupa Hidrojen Bankası'na Verecek

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, hızla büyüyen hidrojen ekonomisinden yararlanmak için bir Avrupa Hidrojen Bankası'nın kurulduğunu duyurdu

Avrupa Hidrojen Bankası, hidrojen vadeli işlem piyasasının gelişimine 3 milyar Euro katkıda bulunacak. Von der Leyen, Avrupa Birliğin durumu konuşmasında “Hidrojen, Avrupa için bir oyun değiştirici olabilir” dedi. Hidrojen ekonomimizin küçük bir nişin ötesine geçmesi gerekiyor.Yatırım açığını kapatmak ve gelecekteki arz ve talebi birbirine bağlamak için Von der Leyen, “Hidrojen için bir piyasa yapıcı oluşturmalıyız.

REPowerEU ile Avrupa Birliği, 2030 hedefini AB'de yılda on milyon ton yenilenebilir hidrojen yaratma hedefini artırdı. REPowerEU, Avrupa Komisyonu'nun Avrupa'yı Rus fosil yakıtlarından bağımsız hale getirme girişimidir.

Bu yerel hedef, yıllık 10 milyon tonluk hidrojen ithalatı ile eşleştirildiğinde, ulaşım ve karbonlaştırması zor endüstrilerde doğal gaz, kömür ve petrolün yerini alacaktır.

AB'nin 2050 yılına kadar iklim açısından nötr bir Avrupa elde etmek için uzun vadeli büyüme stratejisi olan Avrupa Yeşil Anlaşması, hayati bir bileşen olarak hidrojeni içeriyor. Net sera gazı emisyonlarını 2030 yılına kadar 1990 seviyelerine kıyasla en az %55 oranında azaltma yönündeki yasal olarak uygulanabilir vaadine ek olarak, bu hedef Avrupa İklim Yasasında belirtilmiştir.