Flaş gelişme: BioNTech / Pfizer aşısının etkinlik oranı değişti!

2022.08.26

Kalyon Karapınar GES “En İyi Finansman Çözümü” Ödülünü Kazandı

Avrupa’nın en büyüğü; dünyanın ise sayılı büyük santrallerinden Kalyon Karapınar GES için, UK Export Finance (UKEF) ile yapılan finansman iş birliği doğrultusunda Kalyon Holding, global prestijli Adam Smith 2022’de “En İyi Finansman Çözümü” ödülünü kazanarak başarılarına bir yenisini daha ekledi.

Türkiye’nin yerli teknolojiyle hayata geçirilmiş ilk, Avrupa’nın en büyük enerji santrali olan Kalyon Karapınar Güneş Enerjisi Santrali (GES), son dönemde almış olduğu global ödüllerle büyük başarılara imza attı.

Türkiye ve dünyada her yıl artan nüfus ile gelecek kuşakların artan temiz enerji ihtiyacını sağlamak vizyonuyla faaliyetlerini sürdüren Kalyon Holding, Kalyon Karapınar Güneş Enerji Santrali için İngiliz İhracat Kredi Ajansı-UK Export Finance (UKEF), J.P. Morgan Chase Bank, DenizBank, Garanti BBVA, ICBC, Türkiye İş Bankası, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası ve VakıfBank ile 12 yıl vadeli toplam 812 milyon dolarlık finansman anlaşması imzalamıştı.

Kalyon Karapınar Güneş Enerjisi Santrali Projesi’ndeki bu finansman başarısı, “En İyi Finansman Çözümü” kategorisinde ödülle sonuçlandı.

Kalyon Karapınar GES’ten olağanüstü başarı

Kredi anlaşmaları 2021 yılı Kasım ayında imzalanmış olmasına rağmen sekiz ay gibi çok kısa bir zamanda, Kalyon Karapınar Güneş Enerjisi Santrali Projesi Adam Smith’in yanı sıra IJGlobal’den “Avrupa’da Yılın İhracat Finansmanı İşlemi Ödülü” kategorisinde, GTR’den “Yılın En İyi Finans İşlemi Ödülü”, IFLR’den “Yılın Proje Finansman İşlemi”, PFI’den “Avrupa’da Yılın En İyi ESG (Çevresel, Sosyal ve Kurumsal Yönetişim) Projesi”, Proximo’dan “Avrupa’da Yılın En İyi Güneş Finansmanı İşlemi” ve EMEA’dan “En İyi Yeşil Sendikasyon Kredisi” ile “Orta ve Doğu Avrupa’da (CEE) Yılın En İyi Yapısal Finansman İşlemi” ödüllerini kazanarak, toplamda 8 tane ödülün sahibi olmasıyla büyük bir başarıya imza attı.

Treasury Today tarafından dağıtılmakta olan Adam Smith Ödülleri, uluslararası finansman projelerinin ödüllendirilmesi anlamında dünya çapında bir gösterge ve kriter olarak kabul edilmektedir. Ödül komitesi, başarılı adayları belirlerken kalite, yapı ve uluslararası finansman alanına katkı gibi kriterleri dikkate alıyor. Bu yıl 15’inci kez verilen ödül, 18 farklı kategoride dünya çapında ses getiren kurumsal başarıları taçlandırmaya devam etmesinden dolayı da sektörün Oscar’ı olarak konumlandırılıyor.

Dünyanın çeşitli ülke ve sektörlerindeki dikkate değer finansman işlemlerini ödüllendiren IJGlobal, EMEA, GTR, IFLR, Proximo ve EMEA organizasyonları ödüle layık görülen finans İşlemlerini sadece ilgili ülkeye değil aynı zamanda global olarak da sağladığı sosyal, ekonomik, çevresel katkılarına göre seçmektedir.

“Bu finansman, Kalyon markasına duyulan güvenin kanıtı”

Kalyon Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murathan Kalyoncu, enerji gibi hayati önem taşıyan bir sektörde uluslararası alanda yabancı sermaye ve fonlamaya ulaşım açısından Kalyon Karapınar GES’in çok önemli bir proje olduğunu dile getirerek; “Kalyon markası, geçmişten bugüne Türkiye’nin ilklerine imza atarken, ülkemize her zaman katma değer sunmaktadır. Türkiye’de edindiğimiz yetkinliği uluslararası arenaya taşıyarak yenilenebilir enerji alanında yeşil finansman kapsamında iş geliştirme konusu, 2022’de öncelikli konularımızın başında geliyordu. Bunu başarabildiğimiz için mutluyuz. Kalyon Karapınar GES ve bu projemizde ortaya koyduğumuz finansman çözümü, gelecek projelerimizin hem habercisi hem de Kalyon markasına duyulan güvenin kanıtı… Önümüzdeki dönemde de katma değerli projelere imza atmaya devam edeceğiz” dedi.

Gelecek kuşaklara sağlıklı bir dünya bırakma hayali ile hız kesmeden yenilenebilir enerji alanında faaliyetlerini sürdürdüklerine dikkat çeken Kalyon Holding CEO’su Mustafa Koçar ise “Karapınar Güneş Enerjisi Santrali’nin Türkiye’nin geleceğe yönelik enerji hedefleri açısından sadece ekonomik değil sembolik bir değeri de bulunuyor. Kalyon Enerji olarak ülkemizin büyümesinde pay sahibi olan büyük projeleri gerçekleştirmekten gurur duyuyoruz. Yenilenebilir enerji kaynakları, özellikle de güneş enerjisi alanında yapılan yatırımlar ülkemize küresel rekabette güç kazandıracak” dedi. Kalyon Karapınar Güneş Enerjisi Santrali Projesi’nde yaptıkları finansal anlaşmayla Adam Smith 2022 ile toplamda kazandıkları 8 farklı ödülün kendileri için çok değerli olduğunu belirten Koçar, yaptıkları projelerin uluslararası alanda takdir görmesinden duydukları haklı gururu da dile getirerek sözlerine son verdi.