Flaş gelişme: BioNTech / Pfizer aşısının etkinlik oranı değişti!

2024.04.30

Colin's 2022 Sürdürülebilirlik Raporu'nu Açıkladı

Türkiye’nin global moda markası Colin’s, Sürdürülebilirlik Raporu’nu açıkladı. Raporda uzun vadeli hedeflerine yer veren şirket, 2030’da 35 ülke ve 800 mağaza ile faaliyetlerini sürdürmeyi hedefliyor. Colin’s 2030’da Türkiye’de enerji tüketiminde yüzde 100 yenilenebilir enerjiye geçecek.

Dünyada 24 ülkede faaliyet gösteren global moda markası Colin’s, bu yıl çıkardığı Colin’s 2022 Sürdürülebilirlik Raporu’nda şirketin uzun vadeli hedeflerini açıkladı.

Colin’s Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Ahmet Eroğlu, Colin’s olarak 24 ülkede 600’ü aşkın mağaza ile faaliyetlerini yürüttüklerini belirterek, uzun vadeli büyüme planlarının 35 ülkede 800 mağaza ve 50 online satış kanalına ulaşmak olduğunu söyledi.

Eroğlu, “Öncelikli hedefimiz halihazırda var olduğumuz coğrafyalarda mağaza sayımızı ve etkinliğimizi artırmak. Uzun vadeli hedefimiz olan 35 ülkede 800 mağaza ile faaliyet göstermek için Balkanlar, Avrupa ve Kuzey Afrika ülkeleri ekonomik koşullara göre öncelikle değerlendireceğimiz ülkeler olacaktır” dedi.

Bugün 24 ülkede, 600 mağaza ve 5 bin 500 çalışan ile insanların yaşam kalitesine her tarza uygun, rahat, ulaşılabilir ürünlerle katkı sağladıklarını ifade eden Ahmet Eroğlu, sürdürülebilirlik politikalarına ilişkin şöyle konuştu: “Faaliyetlerimizi gerçekleştirirken kullandığımız kaynakları en doğru ve etkili şekilde değerlendirmemiz, tüketmek yerine dönüştürmek, korumak ve güçlendirmemiz gerektiği yaklaşımı ile iş modelimizi kurguluyoruz. Colin’s Sürdürülebilirlik Stratejisi dört temel unsurdan oluşuyor; gezegenimiz, insanımız, yaklaşımımız ve ürünlerimiz. Gezegenimizin kaynaklarını zarar vermeden ve tüketimi azaltarak kullanmaya yönelik bakışımızı, çalışanlarımız ve tedarikçilerimiz ile tüm uygulamalarımıza yansıtıyoruz. İnsanımız iş modelimizin enerjisini oluşturuyor. Geniş coğrafyadaki faaliyetlerimizde bizi bütünleştiren ve büyük bir aile olmamızı sağlayan en önemli değerlerimiz, ‘Özgürlükçü ve geleneklere saygılı olmak’. Yaklaşımlarımızla, çok çeşitli ülkelerde ve yaygın mağaza yayılımı olan faaliyetlerimizde, ‘Güvenilir ve istikrarlı olmak’ için sağlam temeller geliştiriyor ve köklü değerlerimizin güvencesi olarak bu yaklaşımları uygulamamızın odağına alıyoruz. Ürünlerimiz bizim faaliyetlerimizin somut göstergesi ve bu nedenle ürünlerimizi, ‘Kalite odaklı iş yapma’ çabamızın sonucu olarak değerlendiriyoruz. Müşteri beklentilerini gözeterek, ürünlerimizi kullanan kişilerin yaşam kalitesine olumlu katkı sağlayabilmek adına sürdürülebilirlik stratejilerimizin tamamını ürünlerimize yansıtmaya özen gösteriyoruz.”

Su tüketimi, elektrik tüketimi ve kaynak kullanımı azaltımı

Colin’s Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Ahmet Eroğlu, raporda detaylı yer alan konulardan biri olan su tüketiminin yüksek bir oranda şirketin toplam satışlarının yüzde 40’ını oluşturan denim koleksiyonu ürünlerinden kaynaklandığını belirtti. Eroğlu, “Dolayısıyla, bu alanda yapılacak iyileştirmelere odaklanarak denim yıkama prosesleri üzerine yoğun çalışmalarımız var. ‘Koru, Azalt, Yeniden Kullan’ yaklaşımımızda etkili olabilmek ve gezegenimizin sürdürülebilirliği konusunda olumlu katkı sağlamak için doğru tedarikçileri belirleyerek iş birliği oluşturmaya odaklanıyoruz. 2030 için ürün tedariğimizin yüzde 100’ünü Sedex ve/veya BSCI sertifikasyonuna sahip üreticilerden yapmayı ve daha sürdürülebilir üretim yöntemleri kullanarak su, elektrik tüketimi ve malzeme kullanımını azaltmayı hedefliyoruz” dedi.

Çevresel etkileri geniş bir ekosistem

Tekstil ve hazır giyim sektörünün hammaddeden başlayarak, ürünün mağaza satışını içinde barındıran önemli çevresel etkileri olan geniş bir ekosistem olduğunu vurgulayan Colin’s Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Eroğlu, şöyle konuştu: “İklim krizi ile birlikte sektörün çevreye olan etkileri daha fazla konuşulur oldu. Müşteri bilinci de aynı doğrultuda artıyor. Bu bilincin giderek artması ve tüketim alışkanlıklarını değiştirmesi ile rekabet gücünü kaybetmek istemeyen kurumlar hızla dönüşüm içinde yer alıyor ve alacaktır.”

Colin’s çevresel faktörlerin iyileştirilmesi için koleksiyonlarında keten lifi ve liyosel lifi gibi sürdürülebilir kumaş içeriklerini arttırıyor. Eroğlu, “Ekolojik Jeans Koleksiyonumuzdaki ürünleri çalıştığımız tedarikçiler ile birlikte lazer yıkama, e-flow ve taş enzimi uygulamalarını kullanarak ürettik. 90’lar Koleksiyonumuz kumaşından ipliğine, düğmesinden fermuarına tüm materyallerinde sürdürülebilirlik gözetilerek hazırlandı” dedi. 

Yüzde 100 yenilenebilir enerji

Birleşmiş Milletlerin 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarından iş ve etki alanlarını gözeterek belirledikleri 9 hedefe katkı sağlamaya odaklanan Colin’s bunu kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerle şekillendirirken enerjide de önemli bir işe imza atıyor. Şirket, 2030 yılına kadar gezegene karşı sorumluluğu doğrultusunda globaldeki tüm mağazalarının Enerji Yönetimi Sisteminde çalışmasını ve enerji tedariğinde Türkiye’de yüzde 100 Yenilenebilir Enerji kullanımını hedefliyor.

Ahmet Eroğlu bunu nasıl yapacaklarını şöyle anlattı: “Yenilebilir enerji temini planlarımız arasında, dağıtım merkezimizin çatısına tesis edilecek güneş panelleri ve arazi tipi güneş enerjisi sistemleri ile elektrik üretilmesi var. Elektrik tedariğini direkt bizim yaptığımız mağazaların ve dağıtım merkezinin elektrik tüketimini bu sistemler ile güneş enerjisinden üreterek temin etmeyi planlıyoruz.”

Yüzde 30 yeni mezun alınacak

Küresel bazda yılda 102 milyondan fazla ziyaretçi sayısına ulaşan bir Türk markası olan Colin’s, Sürdürülebilirlik Raporu’nda gençlerin enerjisi ve yaratıcılığını şirkete kazandıracak şekilde 2030’da yeni mezun işe alım oranını yüzde 30’a çıkartmayı planladığını açıkladı.

2030’da Türkiye ve globalde çalışan sayısını yüzde 20 artırmayı düşündüklerini söyleyen Ahmet Eroğlu, “Bu yıl yeni mezun işe alım oranımız yüzde 29. Hedefimiz 2030’da da yüzde 30 yeni mezun oranımızı korumak. Üniversite olarak özel bir tercihimiz yok ancak bilgisayar mühendisliği, endüstri mühendisliği ve tekstil mühendisliği bölümleri faaliyetlerimiz açısından öncelikli tercihlerimiz” dedi.

COLIN’S 2022 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU:

https://img-colinstr.mncdn.com/Content/Upload/colinssurdurulebilirlikraporu2022.pdf