Flaş gelişme: BioNTech / Pfizer aşısının etkinlik oranı değişti!

2023.02.14

24 Büyük Firmanın İklim Taahhütleri, 1,5 Derece Hedefini Tutturmak İçin 'Tamamen Yetersiz'

Önde gelen 24 şirketin en iddialı iklim taahhütlerine ilişkin yeni ve büyük bir analizde, karbondan arındırmaya yönelik kısa vadeli çabaların, şirketlerin uzun vadede net sıfıra ulaşmasını sağlamak için "tamamen yetersiz" olduğunu ve karbon denkleştirmeye bel bağlamanın önemli olduğunu ortaya koydu.

New Climate Institute ve Carbon Market Watch'ın en son Kurumsal İklim Sorumluluğu Monitörü, "iklim lideri" olarak görülen 24 şirketin karbondan arındırma hedeflerinin "belirsizlikle bataklığa saplanmış" olduğu ve daha kısa vadeli uzun vadeli net sıfır hedeflerini desteklemediği konusunda uyarıda bulunuyor. Rapor, Paris İklim Anlaşması'nda belirlenen, 2030 yılında 1,5 C sınırına ulaşmak için şirketlerin net-zero taahhütlerinin yarısından daha azını yapabileceklerini söylüyor. Bu anlamda, Yeşil Aklama ( Green Washing) tehlikesine dikkat çekiyor.

Aralarında Google, Maersk, H&M, Apple, Microsoft gibi firmaların bulunduğu bu grupta, 2030 yılına kadar %15'lik bir karbon azaltımı öngörülüyor. Fakat Paris İklim Anlaşmasında, 1,5C derece azaltmak için Dünya'nın ısısını, %45 oranında bir karbon azaltımına ihtiyaç vardı.

Rapora göre, nakliye firması olarak hizmet veren Maersk, 'Makul' düzeyde iklim taahhütüne sahip olduğu belirlenmiş. Apple, ArcelorMittal, Google, Holcim, Microsoft, Stellantis ve ThyssenKrrup firmalarında orta düzey dürüstlüğe sahip olduğu ortaya koyuyor. American Airlines, JBS, Carrefour ve Samsung Electronis de raporun metriklerine göre kötü performans gösteren firmalar arasında yer alıyor.

Dengeleme sorunları

Gerçekten de, Bilime Dayalı Hedefler girişiminin (SBTi) Net-Sıfır Standardı, işletmelerin çoğu sektör için emisyonları en az %90 oranında azaltması gerektiğini iddia ediyor. Ancak yeni rapor, 24 firmanın toplu taahhütlerinin karbon emisyonlarında yalnızca %36'lık bir azalma sağlayacağını ortaya koyuyor.Bu hedeflere ilişkin temel endişe, şirketlerin denkleştirmeye nasıl yaklaştığıdır. Değerlendirilen şirketlerin yarısı şu anda karbon nötr olduğunu iddia ediyor, ancak bunun değer zincirini hesaba katmadığını ve bu nedenle gerçek emisyonlarının ortalama %3'ünden daha azını karşılamak için denkleştirmeleri kullanabileceklerini ifade etmiyor.

Şirketlerin %75'inden fazlası ayrıca “ağırlıklı olarak denkleştirmeye güvenmeyi” planlıyor. Rapor, pek çok doğaya dayalı karbon depolama projesinin emisyonları dengelemek için uygun olmaması nedeniyle, bunun net sıfır ilerleme konusunda şüphe uyandırdığı konusunda uyarıda bulunuyor. Rapor ayrıca, diğer işletmelerin de benzer vizyonları uygulaması durumunda, yalnızca bu şirketlerden gelen karbon kredisi talebi ölçeğinin dört Dünya gezegeninin kaynaklarını gerektireceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Analiz ayrıca, şirketlerin net sıfır hedeflerini yeniden değerlendirmek için düzenleyiciler ve gönüllü standart belirleme girişimleriyle birlikte çalışması gerekeceğini belirtiyor. Analiz, iyi kurumsal iklim uygulamalarının yeniden tanımlanması gerektiğini göstermek için BM Üst Düzey Uzman Grubu ve Uluslararası Standartlar Örgütü'nün çalışmalarına işaret ediyor.

Bu son rapor, şirketler tarafından gösterilen bazı iyi uygulamaları paylaşıyor. Maersk, alternatif yakıtlar ve gemi yatırımlarıyla övülürken, Google, 7/24 izleme ve yenilenebilir enerji üretimini tüketimle eşleştirme konusunda "öncü" olmasıyla dikkat çekti.

Kaynak: Edie.net