Flaş gelişme: BioNTech / Pfizer aşısının etkinlik oranı değişti!

2024.03.11

Dijital Köprü, Karbon Ayak İzi Hesaplama Çözümü İle KOBİ'leri Sürdürülebilirlik Yolculuğunda Yanında

KOBİ’lerin hem finansal ihtiyaçlarını hem de firmalarının dijitalleşme süreçlerini kolayca yönettiği QNB Finansbank Dijital Köprü, yeşil dönüşümü de sahiplenerek firmaların karbon ayak izlerini hesaplayabilecekleri ilk sürdürülebilirlik çözümü için Captanomy ile iş birliği yaptı.

QNB Finansbank, müşterilerine sunduğu Türkiye’nin ilk sürdürülebilirlik odaklı mevduat ürünü olan “Yeşil / Sürdürülebilir Mevduat” ürününden sonra, sürdürülebilir bir gelecek için yürüttüğü çalışmalarına Dünyayla1 olma vizyonu kapsamında devam ediyor. Ekoloji ve çevre, toplumsal cinsiyet eşitliği, sürdürülebilir finansman kaynakları, yeşil dönüşüm, eğitimde fırsat eşitliği, iklim değişikliği ve su güvenliği gibi pek çok farklı konuda odak çalışmalar yürüten banka, KOBİ’ler için de sürdürülebilir adımlar atarak ekosisteme hem finansal katkı sunmak hem de yeşil yatırımların hayata geçmesine destek olmak amacıyla harekete geçti. 

KOBİ’lerin dijitalleşme süreçlerinde öncü rol üstlenen QNB Finansbank Dijital Köprü, işletmelerin sürdürülebilirlik yolculuklarında destek olmak amacıyla Dünyayla1 vizyonunu platformuna taşıdı ve ilk sürdürülebilirlik çözümü olan Karbon Ayak İzi Hesaplama Çözümü Captanomy’yi bünyesine dahil etti. Captanomy ile firmalar, karbon ayak izini ölçebilir ve detaylı raporlara erişebilirler. Avrupa Birliği’ne ihracat yapan firmalar bu raporlarla “Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması” gerekliliklerine uyum sağlayarak satışlarına devam edebilirler. Captanomy ile karbon ayak izini ölçen firmalar aynı zamanda, ulusal ve uluslararası sürdürülebilirlik mevzuatları kapsamında uygulanması beklenen yeni düzenlemeler için de rekabet avantajı elde edebilecekler.

QNB Finansbank Grup Tüzel Dijital Bankacılık Başkanı ve QNB eFinans Genel Müdürü Okay Yıldırım Captanomy çözümü ile ilgili yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

“QNB Finansbank Dijital Köprü olarak 2019’dan bu yana KOBİ’lerin hem dijitalleşme süreçlerinde hem de büyüme yolculuklarında hayatlarını kolaylaştırıyoruz. Bununla da kalmıyor, firmaların yönetimsel ve finansal alanlardaki ihtiyaçlarını gözlemleyerek onların ihtiyacına uygun çözümleri en doğru iş ortakları ile anlaşarak Dijital Köprü’nün bünyesine katmaya da devam ediyoruz. Bünyemize son kattığımız çözüm olan Captanomy ile de firmaların sürdürülebilirlik vizyonunu iş akışlarına dahil etmelerini ve özellikle gelecek yasal zorunluluklar için gerekli olan belge ve raporlamalarını indirimli bir şekilde edinmesini sağlıyoruz. Bu çözümü kullanan firmaların hem sürdürülebilirlik farkındalığının artmasını hem de uluslararası ticarette rekabet gücünü artırmalarını hedefliyoruz. 

Firmalara sağladığımız tüm bu dijital çözümlere ek olarak yakın zamanda hayata geçirdiğimiz farklı finansal çözümlerle, sürdürülebilir bir geleceğin anahtarını finans dünyasında da müşterilerimize sunuyoruz. QNB Finansbank olarak KOBİ’lere yeşil dönüşümü sadece finanse eden değil aynı zamanda teşvik de eden bir konumda yer almayı tercih ediyoruz. Bu amaçla sürdürülebilirlik anlamında önemli bir fırsat olan “Yeşil Dönüşüm Kredi Programını” ilk olarak bankamızın hayata geçirdiğini belirtmek isterim. Bu programla, iklim krizinin çevresel etkilerini ve ana hedefimiz olan karbon ayak izini azaltmayı hedefliyoruz. Üstelik müşterilerimizin çevresel performanslarını kredi vadesi boyunca da takip ediyor ve bu sürede karbon ayak izini azaltan firmalara faiz indirimi sağlıyoruz. Hem bankamız hem de Dijital Köprü olarak firmaların ihtiyaçlarını anlayarak onlar için en uygun çözümleri üretmeye, bunu yaparken de Dünyayla1 olma vizyonumuzla ilerlemeye devam edeceğiz.”