Flaş gelişme: BioNTech / Pfizer aşısının etkinlik oranı değişti!

2024.05.10

Enerjisa Üretim, KidZania İstanbul’da çocukları, enerjinin dünyasını keşfetmeye çağırıyor

Türkiye’nin lider özel sektör enerji üretim şirketi Enerjisa Üretim, çocuklar ülkesi KidZania’da. Çocukların keşfetme tutkusunu enerjiyle birleştiren ‘Enerji Üretim Merkezi’, çocukları güneşin, rüzgarın ve suyun enerji potansiyelini deneyimlemeye davet ediyor.

Enerjisa Üretim, KidZania İstanbul ile çocukların bilişsel, fiziksel ve sosyal becerilerini geliştirecek benzersiz bir deneyim sunmak için üç yıllık bir iş birliği anlaşması imzaladı. "Enerji Üretim Merkezi" aktivitesinde, çocuklar, yenilenebilir enerji kaynakları hakkında bilgi alacak ve enerji türlerini deneyimleyecek. Bu özel aktivitede çocuklar, enerji mühendisi ve elektrik mühendisi rolü ile güneş enerjisi (GES), rüzgar enerjisi (RES) ve hidroelektrik enerji (HES) gibi enerji türlerini eğlenerek öğrenecek.

Enerjisa Üretim ve KidZania iş birliği ile oluşturulan Enerji Üretim Merkezi, çocukların eğitimini ve gelişimini destekleme amacını taşıyor. Elektrik mühendisleri, rüzgâr türbini montajını gerçekleştirirken, enerji mühendisleri ise şehrin çeşitli noktalarında konumlandırılan güneş enerjisi panellerinin kontrolünü gerçekleştirecek. Enerji Üretim Merkezi’nde çocukların, yenilenebilir enerjiyle ilgili bilgi dağarcıkları genişlerken; takım çalışması, iletişim, yaratıcı düşünce ve sorumluluk anlayışları pekişecek. KidZania’da yaşayacakları bu benzersiz deneyim çocukların problem çözme, neden-sonuç ilişkisi kurma ve analitik düşünme yetkinliklerini geliştirecek.

Merkezin, çocukların enerji alanındaki farkındalıklarını artırarak gelecekteki liderler ve çevreci bireyler yetiştirmeye katkı sağlaması hedefleniyor.

İstanbul Akasya AVM içinde yer alan KidZania İstanbul’daki merkezin açılışı, Enerjisa Üretim yöneticileri, çalışanları ve çocukların katılımıyla gerçekleşti.

Enerjisa Üretim CEO’su İhsan Erbil Bayçöl, açılışta yaptığı konuşmada “Enerjisa Üretim olarak Türkiye’nin dört bir yanında, bulunduğumuz her lokasyonda çevreye ve topluma katkı sağlamaya çalışan bir organizasyonuz. Yaklaşık 5.000 MW gücümüz ile Türkiye’nin en büyük özel elektrik üretim şirketiyiz. Enerji ve sürdürülebilirlik kavramları, ülkemizi geleceğe taşıyacak olan çocuklarımıza küçük yaşlarda öğretmek, aşılamak istediğimiz önemli konular arasında yer alıyor. Enerjisa Üretim olarak birçok farklı alanda çocuklarımız için üretiyoruz. Adana Kozan ve Manisa Akhisar’da bilim ve enerji parklarımız ve Türkiye’nin dört bir yanında düzenlediğimiz basketbol kampları ve turnuvalarımız var. 2019 yılından bu yana ‘Enerjimiz Basketbol’ mottosuyla birçok farklı şehirde 2.100’den fazla çocuğa ulaşma şansına sahip olduk. Toplamda 14 kez; Çanakkale, Balıkesir, Aydın, Muğla, Adana ve Kahramanmaraş şehirlerinde basketbol kamplarımızı hayata geçirdik. 5 yıl içerisinde bu rakamı 5.000 çocuğa çıkararak daha fazla gencimize ulaşmayı ve çocuklara sporun, basketbolun sevgisini aşılamayı hedefliyoruz. Manisa Celal Bayar Üniversitesi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde laboratuvar yatırımlarımız bulunuyor. Yakın zamanda Hayal Gücü Merkezi ile birlikte Balıkesir’de enerji ve sürdürülebilirlik kavramlarını çocuklara öğretebilmek adına ‘Geleceği Hayal Ediyorum’ projesini hayata geçirdik. Yenilenebilir enerjiye odaklanan bir şirket olarak fidan dikimini çok önemsiyoruz. 2021’den bugüne tam 1 milyon fidan diktik. Her yıl yaşımızın 10 bin katı kadar fidanı toprakla buluşturuyoruz. Bu yıl da 28.yaşımızda Türkiye genelinde 280.000 fidan dikmeyi hedefliyoruz. KidZania iş birliğimiz ile de çocuklara doğanın gücünü ve enerjinin potansiyelini öğretmeye hevesliyiz. KidZania ile 3 yıllık bir anlaşma gerçekleştirdik. Yılda 35.000 çocuğun bu alanı ziyaret etmesi ve yenilenebilir enerji hakkında bilgi edinmesini hedefliyoruz. Bu iş birliği ile çocukların enerji dünyasını deneyimlerine katkı sağlayarak ‘Bizimle Değişir’ söylemimizin de yansıttığımız gibi hikayelerin bizimle değişeceğine inanıyoruz.” dedi.

“Geleceğin enerji kaynaklarının farkındalığı ile çevre duyarlılığı yüksek bireyler”

KidZania İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Ebru Timur, Türkiye’nin lider özel sektör enerji üretim şirketi Enerjisa Üretim ile yaptıkları iş birliğini çok değerli bulduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı: “KidZania İstanbul olarak, her bir çocuğun potansiyelini keşfetmelerine ve ilgi alanlarına göre kendilerini geliştirmelerine olanak tanıyan bir deneyim sunuyoruz. Enerjisa Üretim ile gerçekleştirdiğimiz bu iş birliği ile çocuklarımızın enerji sektörü ve sektörün iş kollarına dair farkındalıklarını artırırken, sürdürülebilir kaynakların dünyanın geleceği ve çevreye karşı sorumluluklarımızın farkına varmalarını sağlayacak bir deneyim hizmeti sunuyoruz. Enerjisa Üretim ile eğlenerek öğrenme deneyimini sunduğumuz bu ilham verici yolculukta, çocuklarımızın gözlerindeki ışıltıyı görmek ve onların potansiyellerini keşfetmelerine yardımcı olmak, bizim için en büyük mutluluk kaynağıdır.”