Flaş gelişme: BioNTech / Pfizer aşısının etkinlik oranı değişti!

2022.09.27

PWC, Net Sıfır Ekonomi Endeksi 2022'yi Kamuoyuna Duyurdu

PriceWaterhouseCoopers'ın düzenli olarak paylaştığı Net Sıfır Ekonomi Endeksi'nin 2022 yılına ait versiyonu yayımlandı. G20 ülkelerinin karbonsuzlaştırma çalışmalarını artırılması ve net sıfır hedefine doğru hızlı adımların atılması gerektiği tekrar vurgulanmıştır.

İş dünyasında net sıfır hedefleri artmaya devam ediyor, ancak son 12 ayda karbondan arındırma konusundaki ilerleme azaldı. G20 üyelerinin enerjiyle ilgili CO2 emisyonlarını azaltma ve ekonomilerini karbondan arındırma konusunda kaydettiği ilerlemenin bir göstergesi olan Net Sıfır Ekonomi Endeksimiz (NZEI), 2021'deki küresel karbondan arındırma oranının yalnızca %0,5 ile en düşük seviyesinde olduğunu gösteriyor.

Önümüzdeki ekonomik ters rüzgarlar ve enerji fiyatlarındaki zorluklarla birlikte, ülkeler ve işletmeler, karbondan arındırma çabalarını ekonomik geleceklerinin merkezine yerleştirmek istiyorlarsa verecekleri önemli kararlar almak durumundalar.

Net Sıfır Ekonomi Endeksinin kilit buldukları;

  • 2021'de karbondan arındırma oran en düşük seviye olan %0,5 de kaldı.
  • Limit olan 1,5 C sıcaklığı indirmek için yıllık %15.2 dekarbonizasyona ihtiyacımız var.
  • Kırılgan ekonomik ve geopolitik zemine rağmen, 2030 yılına kadar %77 oranına kadar global karbon yoğunluğunu düşürmemiz gerekiyor
  • Net Sıfır hedefine ulaşmak için her ülke ve sektör kendi planını uygulamalı
  • İş dünyası ve yatırımcıların ajandasında iklim değişikliği önemli pay almaya başladı.
  • Her önce, her kesimin stratejik bir işbirliğine ihtiyaç var.

undefined

PWC'nin Net Sıfır Ekonomi Endeksine ulaşmak için tıklayınız