Flaş gelişme: BioNTech / Pfizer aşısının etkinlik oranı değişti!

2022.09.15

Türk Traktör'den Ekonomik ve Doğa Dostu Adım

Türk otomotiv sektörünün ilk üretici kuruluşu TürkTraktör, sürdürülebilirlik odağında yürüttüğü çalışmalarına devam ediyor. TürkTraktör tarafından geliştirilen Yenileştirilmiş Komponent Projesi Ekonpar sayesinde kullanılmış durumda olan komponentlerin ömrü uzatılarak çevre kirliliğinin azaltılacak.

Faaliyet gösterdiği iş makineleri sektöründe “Şehirleri Dönüştürür, Geleceğe Hazırlar” amacı ile çalışan TürkTraktör, yenilikçi yaklaşımlarla çevre dostu fikirleri hayata geçiriyor. İş makinesi kullanıcılarına ekonomik ve kaliteli ürünler sunmayı hedefleyen Yenileştirilmiş Komponent Projesi Ekonpar ile atıkları azaltma ve hurdayı geri kazanma hedeflerinde önemli bir adım attıklarını belirten TürkTraktör İş Makineleri İş Birimi Grup Müdürü Boğaç Ertekin, “İş makineleri alanında emin adımlarla büyümemizi devam ettirirken, içinde bulunduğu sektörün de en köklü üreticilerinden biri olarak  sahip olduğumuz sorumluluk duygusuyla gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmayı önceliklendirmiş durumdayız. CASE ve New Holland marka iş makinelerimiz ile iş makinesi sektörüne giriş yaptığımız 2013 yılından bu yana sürekli ve kalıcı yatırımlar yaparak faaliyetlerimizi büyütüyoruz. 2020 yılında ise bu alanda yeni bir adım atarak CASE ve New Holland markalı kazıcı yükleyici iş makinelerini Ankara’daki fabrikamızda üretmeye başlamış bulunuyoruz.

Başladığımız günden bu yana iş makineleri alanında sektörde en iyiyi gerçekleştirmeyi hedefledik. Yenileştirilmiş Komponent Projemiz Ekonpar, bu anlayışla hayata geçirdiğimiz bir çalışma. Doğanın en kıymetli varlığımız olduğunun bilinciyle müşterilerimizin kullandığı komponentlerin onarım/değişim ihtiyaçlarını nasıl azaltabiliriz sorusuna yanıt aradık. Makinenin komponentlerinde ortaya çıkan onarım ihtiyaçlarında yenisini almak ya da tamir etmek yerine yenileştirilmiş komponent kullanımı ile hem zaman hem maliyet hem de çevresel etki bakımından önemli bir fark yaratacağımızı gördük. TürkTraktör’ün teknik kabiliyetleri ile kullanılmış bir komponente yenilemeler ve eklemeler yaparak komponentin orijinal özelliklerine uygun hale getirerek yenileştiriyoruz. Bu da döngüsel ekonomi için çok önemli bir adım. Aynı şekilde kullanılmış parçaların hurdaya atılmasını da engelleyerek çevre kirliliğini azaltma yönündeki hedeflerimize bir adım daha yaklaşmış oluyoruz.” dedi.

Karbon Ayak İzini Azaltmak Adına Önemli Bir Adım

Yenileştirilmiş Komponent Projesi Ekonpar ile birlikte TürkTraktör, karbon ayak izini azaltma doğrultusunda da önemli bir adım atıyor. TürkTraktör, çevre dostu olmanın ilk koşulu olarak karbon ayak izini sıfırlamak gerektiğinden hareketle Koç Holding’in iklim kriziyle mücadele yolunda 2050 yılına kadar karbon nötr olma hedefi doğrultusunda başlattığı, somut ve uygulanabilir adımları içeren Karbon Dönüşüm Programı’nın bir parçası oldu.