2022.08.22

Karbonsuz Süpersonik Uçak Mümkün mü?

Amerikan Start-Up Boom Supersonic, Concorde benzeri yeni süper hızlı uçağını görücüye çıkardı. Devrimsel nitelikte yeni uçak, kıtalararası uçuş süresini yarıya indirmesi beklenirken, sıkı durun karbonsuz olarak hizmet vermesi planlanıyor.

Amerikalı start-up Boom Supersonic, uçma şeklimizde devrim yaratacağını ve transatlantik seyahat sürelerini yarıya indireceğini umdukları süper hızlı Concorde benzeri bir uçak olan şık yeni uçağını tanıttı.

“Concorde'un oğlu” olarak adlandırılan Overture uçağı, günümüz uçaklarının iki katı hızda 65 ila 80 business class yolcu taşıyabilecek.

Şirket, en son uçak modelinin New York'tan Londra'ya uçuş süresini sadece 3,5 saate ve LA'den Sidney'e 8 saatin biraz üzerine düşüreceğini söylüyor.

Üstelik Boom, uçağın sözde yüzde 100 sürdürülebilir havacılık yakıtıyla çalışacağını, su üzerinde Mach 1,7 ve kara üzerinde Mach 1'in hemen altında hızlarda seyahat edeceğini söylüyor.

Overture, hem yolcular hem de havalimanı toplulukları için daha sessiz bir deneyim için dünyanın ilk otomatik gürültü azaltma sistemini kullanacak.

Kaynak: Euronews