2022.09.20

Karsan, e-ATA Hydrogen'i IAA Transportation Hannover Fuarında Görücüye Çıkardı

Karsan, hidrojen çağını Almanya'nın Hannover kentindeki IAA Transportation'da başlattı. Elektrikli ve otonom ürün gamına yakıt hücreli otobüs modeli Karsan e-ATA Hydrogen'i ekledi.

Üstten 1.560 litrelik hafif kompozit hidrojen deposuyla donatılan e-ATA Hydrogen, gerçek kullanım koşullarında, yani araç yolcularla doluyken ve dur-kalk hat rotalarında seyahat ederken, 500 km'den fazla menzili kolayca yapar. İzin verilen maksimum yük ağırlığına ve tercih edilen opsiyonel özelliklere bağlı olarak 95 yolcuyu rahatlıkla taşıyabilen otobüs, sınıfının en iyi yolcu kapasitesini de sunuyor.

Karsan e-ATA Hydrogen, 70 kW'lık bir yakıt hücresi kullanıyor. Ayrıca 30 kWh kapasiteli LTO batarya araçta yardımcı güç kaynağı olarak konumlandırılarak zorlu yol koşullarında elektrik motoruna daha fazla güç besliyor ve acil durumlar için ek menzil sunuyor. e-ATA Hydrogen, elektrikli ürün gamının son üyesi e-ATA 10-12-18'de de kullanılan ZF elektrikli portal aks ile kolayca 250 kW güç ve 22.000 Nm tork üretebiliyor. 7 dakikadan daha kısa sürede hidrojen ikmali yapabilen 12 metrelik e-ATA HİDROJEN, herhangi bir dolum yapılmadan tüm gün hizmet verebiliyor.

Karsan CEO'su Okan Baş, küresel lansmanla ilgili olarak, “400'ü aşkın elektrikli araçla Fransa, Romanya, Portekiz ve Almanya başta olmak üzere tüm Avrupa'da yollardayız. Yakın gelecekte ise Karsan elektrikli araçlarımızla hem Avrupa hem de Kuzey Amerika pazarlarında daha da büyüyeceğiz” dedi. “Hidrojen yakıt hücreli araçlar, toplu taşımada henüz çok yeni bir teknoloji. Şu anda Avrupa'da şehir içi otobüs pazarının sadece yüzde 2'si hidrojen teknolojisini benimsemiştir. Ancak sürdürülebilir bir gelecek için akülü elektrikli araçlar gibi, hidrojen yakıt hücreli elektrikli araçlar da önümüzdeki yıllarda toplu taşıma pazarında büyüyecek. 2030 yılına kadar hidrojen araçlarının pazarın %15'ine hakim olacağını ve yılda 2.000 aracı geçeceğini tahmin ediyoruz. Karsan olarak bu pazara hızla girmeyi ve şehir içi ulaşımda hidrojen dönüşümüne öncülük etmeyi hedefliyoruz.”